ოთხშაბათი, აპრილი 2, 2025
მთავარიმთავარილტოლვილთა და მიგრანტთა ჯანმრთელობის საჭიროებების დაკმაყოფილების უზრუნველყოფის საკითხზე პროფესორი გიორგი ფხაკაძის ოფიციალური...
ლტოლვილთა და მიგრანტთა ჯანმრთელობის საჭიროებების დაკმაყოფილების უზრუნველყოფის საკითხზე პროფესორი გიორგი ფხაკაძის ოფიციალური ვიზიტი აფრიკაში
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის საერთაშორისო ექსპერტი, პროფესორი გიორგი ფხაკაძე ოფიციალური ვიზიტით აფრიკაში იმყოფება. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ექსპერტი საკუთარ ვიზიტთან დაკავშირებით ინფორმაციას აქვეყნებს:
აბუჯა, ნიგერია. 26/02/2024. ჯანმო-ს გლობალური კომპეტენციის სტანდარტები ლტოლვილთა და მიგრანტთა ჯანდაცვის სერვისებისთვის – ჯანდაცვის სამუშაო ძალის გაძლიერება ლტოლვილებისა და მიგრანტებისთვის ხარისხიანი ჯანდაცვის სერვისების უზრუნველსაყოფად.
ეს ინიციატივა მიზნად ისახავს ჯანდაცვის მუშახელის გაძლიერებას, რათა უზრუნველყოფილი იყოს ლტოლვილებისა და მიგრანტებისთვის ხარისხიანი ჯანდაცვის სერვისები, მათ წინაშე არსებული უნიკალური გამოწვევების გაცნობიერებით.
ამ სტანდარტების განსახილველად ცოტა ხნის წინ შეხვედრა გაიმართა აბუჯაში, ნიგერიაში, რაც გადამწყვეტი ნაბიჯია გლობალურ დონეზე კომპეტენციის სტანდარტების დანერგვაში.
შეხვედრაზე შეიკრიბა დაინტერესებულ მხარეთა მრავალფეროვანი ჯგუფი, მათ შორის ფედერალური და სახელმწიფო ხელისუფლების, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
ეს ერთობლივი ძალისხმევა ხაზს უსვამს მრავალმხრივი მიდგომის მნიშვნელობას ლტოლვილთა და მიგრანტთა ჯანმრთელობის საჭიროებების დაკმაყოფილების მიზნით, რაც უზრუნველყოფს პოლიტიკისა და პრაქტიკის ინკლუზიურ და ეფექტურობას.
სემინარი ჩატარდა ნიგერიის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის ფედერალური სამინისტროს პატრონაჟით, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის თანამშრომლობით, რაც ხაზს უსვამს ნიგერიის მთავრობის ვალდებულებას მოწყვლადი მოსახლეობისთვის ჯანდაცვის ხელმისაწვდომობის გასაუმჯობესებლად.
პროფესორმა გიორგი ფხაკაძემ ხელი შეუწყო ვორქშოპს, რომელმაც თავისი გამოცდილება გაუზიარა დისკუსიებისა და შეხვედრის შედეგების წარმართვის მიზნით. იმის გამო, რომ მსოფლიო აგრძელებს გადაადგილების უპრეცედენტო დონეს, მსგავსი ინიციატივები გადამწყვეტია იმისთვის, რომ ლტოლვილებსა და მიგრანტებს ჰქონდეთ წვდომა მათთვის საჭირო ჯანდაცვის სერვისებზე.
ჯანმო-ს, ნიგერიის მთავრობასა და სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეებს შორის აბუჯას შეხვედრაზე თანამშრომლობა ქმნის პოზიტიურ პრეცედენტს საერთაშორისო თანამშრომლობისთვის ჯანდაცვის სერვისების მიწოდებაში საზოგადოების ერთ-ერთი ყველაზე დაუცველი ჯგუფისთვის.
READ  გსმენიათ ვარდისფერი დელფინის შესახებ?