მთავარისიახლეებიმსოფლიოში მეორე ადამიანი, რომელსაც ღორის გული გადაუნერგეს, გარდაიცვალა
მსოფლიოში მეორე ადამიანი, რომელსაც ღორის გული გადაუნერგეს, გარდაიცვალა
აშშ-ში გარდაიცვალა 58 წლის ლოურენს ფაუსეტი, რომელსაც 20 სექტემბერს ღორის გენეტიკურად მოდიფიცირებული გული გადაუნერგეს. ინფორმაცია მერილენდის უნივერსიტეტის სამედიცინო ცენტრის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
ოპერაციის შემდეგ კაცი ფიზიოთერაპიის კურსს გადიოდა, ოჯახთან ერთად ბევრ დროს ატარებდა. ბოლო დღეებში მისმა ორგანიზმა გადანერგიული ორგანოს მიუღებლობის ნიშნების გამოვლენა დაიწყო. ექიმებმა ფაუსეტის გადარჩენა ვერ შეძლეს.
„არასოდეს ეგონა, რომ ამდენ ხანს იცოცხლებდა და ამდენ ინფორმაციას მიაწვდიდა მეცნიერებს ქსენოტრასპლანტაციის შესახებ. ყოველთვის ფიქრობდა სხვებზე, განსაკუთრებით ჩემზე და თავის შვილებზე. მისი სიკეთე შეუმჩნეველი არ დარჩა“, – განაცხადა ფაუსეტის მეუღლე ენიმ.
აშშ-ში ექიმებმა ისტორიაში პირველად ადამიანს გენეტიკურად მოდიფიცირებული ღორის გული გადაუნერგეს.  წერს BBC.
ოპერაცია 4 დღის წინ ჩატარდა და 57 წლის პაციენტი – დევიდ ბენეტი თავს კარგად გრძნობს. მას გულის დაავადება ჰქონდა და ცხოველის ორგანოს გადანერგვა მკურნალობის ერთადერთი საშუალება იყო. ოპერაციაზე ნებართვა აშშ-ის წამლისა და საკვების კონტროლის სამმართველომ გასცა.
ღორი, რომლის გულიც ბენეტს გადაუნერგეს გენეტიკურად მოდიფიცირებული იყო. მისი გენომიდან „შაქრის“ გენი ამოიღეს, რომელიც საჭმლის მონელების ფერმენტს – იზომალტაზას გამოიმუშავებს. წინააღმდეგ შემთხვევაში ეს ფერმენტი პაციენტის ორგანიზმის ძლიერ იმუნურ რეაქციას გამოიწვევდა, რასაც გულის უარყოფა მოჰყვებოდა.
„ეს ნოვატორული ოპერაცია იყო, რომელიც კიდევ ერთი ნაბიჯით გვაახლოებს დონორული ორგანოების დეფიციტთან დაკავშირებული კრიზისის აღმოფხვრისკენ“, – განაცხადა ქირურგმა ბარტლი გრიფიტმა, რომელმაც ოპერაცია ჩაატარა.
სპეციალისტები თქმით, ოპერაციამ დაადასტურა ადამიანისთვის ცხოველის ორგანოს გადანერგვის შესაძლებლობა, რასაც ორგანოს დაუყოვნებელი უარყოფა არ მოჰყვება.
დონორთა ორგანოების დეფიციტი სერიოზული გლობალური პრობლემაა. მხოლოდ აშშ-ში, ორგანოების ლოდინის სიაში დაახლოებით 110 000 ადამიანია. ყოველდღიურად, დროული ტრანსპლანტაციის გარეშე კი 17 ადამიანი კვდება.
ექსპერიმენტის მიზანი დონორთა ორგანოების დეფიციტით აღმოფხვრა იყო. დონორთა ორგანოების დეფიციტი სერიოზული გლობალური პრობლემაა. მხოლოდ აშშ-ში, ორგანოების ლოდინის სიაში დაახლოებით 110 000 ადამიანია. ყოველდღიურად, დროული ტრანსპლანტაციის გარეშე კი 17 ადამიანი კვდება.