ოთხშაბათი, აპრილი 2, 2025
მთავარიUncategorizedევროპის რომელ ქვეყანებშია მაღალი ხელფასები?
ევროპის რომელ ქვეყანებშია მაღალი ხელფასები?
ევროსტატის მონაცემებით, 2022 წელს საშუალო წლიური ხელფასი მერყეობდა 106 839,33 ევროდან (შვეიცარია). შვეიცარიის შემდეგ, ისლანდიამ მეორე ადგილი დაიკავა ყველაზე მაღალი ხელფასის მქონე ქვეყნების რეიტინგში (81 942 ევრო). საუკეთესო სამეული ლუქსემბურგმა (79 903 ევრო) დაასრულა.
რატომ არის ხელფასები ასე მაღალი შვეიცარიასა და ისლანდიაში?
შვეიცარიაში მაღალი ხელფასები განპირობებულია საბანკო და ფინანსური მომსახურების სექტორის მდგომარეობით. გარდა ამისა, იქ, ევროკავშირისა და ევროპის ეკონომიკური ზონის სხვა ქვეყნებთან შედარებით, გადასახადები გაცილებით დაბალია – 20%-დან 35%-მდე.
ისლანდიაში ხელფასები იზრდება იმის გამო, რომ კერძო სექტორში დასაქმებულთა დიდი ნაწილი კოლექტიური ხელშეკრულებებით მუშაობს. გარდა ამისა, მათ გააფართოვეს შეღავათები COVID-19 პანდემიის შედეგებთან საბრძოლველად პროგრამის ფარგლებში და შემცირების პერიოდის შემდეგ აღადგინეს საათობრივი ხელფასი.
გარდა ამისა, ისლანდია იმ ქვეყნების სიაშია, სადაც ცხოვრება ყველაზე ძვირია და მუდმივად მაღალი ინფლაციაა. ეს უბიძგებს დასაქმებულებს მოითხოვონ უფრო მაღალი ხელფასები ფასების ზრდის შესაბამისად. 2019 წლის მარტიდან ისლანდიაში 326 შრომითი ხელშეკრულება გაფორმდა, მუშათა 90%-ზე მეტი პროფკავშირებს მიეკუთვნება.
როგორც შვეიცარიაში, ლუქსემბურგის ბანკების უმეტესობაში დასაქმებულია მაღალკვალიფიციური, გამოცდილი და მოთხოვნადი თანამშრომლები, რომლებიც იღებენ სოლიდურ ანაზღაურებას. მათ შორის ბევრი ექსპატია.
გარდა ამისა, ამ ქვეყანაში მინიმალური ხელფასი ყოველ ორ წელიწადში ერთხელ გადაიხედება ფასების დინამიკის შესაბამისად, რაც იძლევა ხელფასის სტანდარტების მაღალ დონეზე შენარჩუნების საშუალებას. მაგრამ მნიშვნელოვანია განვმარტოთ, რომ ხელფასები დიდწილად დამოკიდებულია ინდუსტრიებზე, საბანკო განყოფილებებზე, მუშაობის ხანგრძლივობაზე, ასაკზე, ასევე განათლებასა და გამოცდილებაზე.
ნორვეგიაში დასაქმებულებს აქვთ ძალიან მაღალი დონის განათლება, რაც იწვევს მაღალ ხელფასს. ხელფასების უთანასწორობა ასევე საკმაოდ დაბალია და კარგად შემუშავებული პროგრესული საგადასახადო სისტემა კიდევ უფრო ზღუდავს შემოსავლების დისპერსიას. ნორვეგიის შედარებით თანასწორუფლებიანი სამუშაო კულტურა ასევე უადვილებს დასაქმებულებს დამსაქმებლებთან ხელფასების და შეღავათების შესახებ მოლაპარაკებას.