მთავარიევროპაღმერთების ქალაქი- ანუ მოგზაურობა ათენში
ღმერთების ქალაქი- ანუ მოგზაურობა ათენში
ათენი  საბერძნეთის დედაქალაქი და მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე ძველი, ისტორიული და განთქმული ქალაქია. თანამედროვე ათენი დიდი და კოსმოპოლიტური ქალაქია, რაც შეეხება ძველ ათენს ის ძლიერი, დამოუკიდებელი ქალაქი და ფაქტობრივად მსოფლიოს განათლების ცენტრი იყო. ქალაქს სახელი ძველი ბერძნული მითოლოგიის ქალღმერთის, ათენას საპატივსაცემოდ დაერქვა. ათენის აგლომერაციაში დაახლოებით 3,7 მილიონი ადამიანი სახლობს. ის საბერძნეთის წამყვანი ეკონომიკური, კულტურული და პოლიტიკური ცხოვრების ცენტრია.
ათენი მოიცავს ძველ ქალაქს, ცენტრალურ რაიონებს, გარეუბნებს, ასევე პირეოსის პორტს. ცენტრშია ორი ბორცვი: აკროპოლისის ბორცვი პართენონით და ლიკაბეტის ბორცვი (ლიკავიტოსი) მწვერვალზე წმინდა გიორგის ეკლესიით. ათენში დრო სწრაფად გადის ძველი ძეგლებისა და ნანგრევების, შესანიშნავი ნეოკლასიკური შენობებისა და მუზეუმების თვალიერებაში.
ძველ ათენს ხშირად დასავლეთის ცივილიზაციის აკვნად მოიხსენიებენ მისი კულტურული და პოლიტიკური მიღწევების გამო. მდიდარი ისტორიული მემკვიდრეობის წყალობით მას უამრავი უძველესი ნაგებობა, მონუმენტი და ხელოვნების ნიმუში შემორჩა, რომელთა შორის ყველაზე განთქმულია აკროპოლისის პართენონი — დღემდე მოღწეული კლასიკური ბერძნული ხელოვნებისა და არქიტექტურის ერთ-ერთი ყველაზე დახვეწილი ნიმუშთაგანი. ეს და სხვა მრავალი კულტურული ღირსშესანიშნაობა ათენს მოგზაურთათვის საინტერესო და საყვარელ ტურისტულ მიმართულებად წარმოაჩენს.
როგორც აღვნიშნე დღევანდელი ათენი დიდი, კოსმოპოლიტური, დინამიკური და მრავალფეროვანი ქალაქია, ამიტომ ის ყოველწლიურად უამრავ ტურისტს იზიდავს. პირველი რასაც ათენში მოსული სტუმარი ცდილობს – არის აკროპოლისის ნახვა, რომელიც აღმართულია ქალაქის თავზე, ზღვის დონიდან 156 მ სიმაღლეზე. მისი სახელწოდება – აკრო პოლი – იშიფრება როგორც მაღლობზე მდგარი ქალაქი. ოდესღაც ის იყო საბერძნეთის დედაქალაქის რელიგიური ცენტრი და შესაბამისად აქ შემონახულია ეკლსიების უმრავლესობა, რომელთა შორის ყველაზე სახელოვანია პართენონი. აკროპოლისის ტერიტორიაზე იმართება კონცერტები, სპექტაკლები და სხვა კულტურული ღონისძიებები.
ათენში ყველაზე ცნობილი უბანია პლაკა-ის ქალაქის უძველესი ნაწილია, მისი ქუჩების უმეტესობა ფეხითმოსიარულეთათვისაა განკუთვნილი. იქ შეხვდებით სუვენირების უამრავ მაღაზიას, კაფეებს, ბარებსა და რესტორნებს. მისი დინამიკურობიდან და ცხოვრების ცოცხალი რიტმიდან გამომდინარე  ამ უბანში ყველაზე მეტ ტურისტს შეხვდებით.
READ  “ჟურნალისტს უნდა ჰქონდეს თავისუფლება პროფესიაში… აქ მუდამ მობილიზებული ხარ” – ინტერვიუ ნათია ტალახაძესთან
კიდევ ერთ-ერთი ლამაზი ადგილია ანაფიოტიკა, მისი არქიტექტურა, ქუჩების წყობა და შენობების ექსტერიერი საბერძნეთის კუნძულებს მოგაგონებთ, თეთრი სახლები და ლურჯი ფანჯრები ცოტა ხნით სანტორინიზე გამოგზაურებენ.
საინტერესო ადგილია პიტაკას ქუჩა, რომელიც ცნობილია ქუჩის ხელოვნებით. ფერადი ფარნები, ძველებური ლამპები, მაროკოსეული დიზაინი და ფერადი, ვინტაჟური დეკორაციები ხელოვნების მოყვარული ადამიანებისთვის ნამდვილი მისწრებაა.
ღირსშესანიშნაობებიდან საინტერესოა პროპილეები-პროპილეები შესასვლელს ნიშნავს. აგებულია არქიტექტორ მნესიკლესის მიერ ძვ. წ. 437-432 წწ-ში.ეს არის გამჭოლი ფანჩატური, რომელიც ორი მხრიდან გახსნილია სვეტებით და ორქანობა სახურავითაა გადახურული.აქედან შედიოდნენ აკროპოლისის მოედანზე.
პინაპოთეკა-პინაპოთეკა ძველ საბერძნეთში ფერწერულ ნამუშევართა საცავს წარმოადგენდა. ეს იყო ყრუ კედლებით შემოსაზღვრული მასიური შენობა.
პართენონი-აკროპოლისის მთავარი ტაძარი აგებულია იქტინოსისა და კალიკრატესის მიერ ძვ.წ 447-438 წწ-ში. თბილი, მოყვითალო ფერის მარმარილოსაგან ნაგები ყოველმხრივ სვეტებით გარშემორტყმული ტაძარი ათენას სახელობისაა და ზომით ყველაზე დიდ ნაგებობას წარმოადგენს ამ ანსამბლში.
რაც შეეხება მუზეუმებს– ათენში 250-ზე მეტი მუზეუმი, გალერეა და სატაძრო კომპლექსია. არქეოლოგიური მუზეუმი მთელი ქვეყნის მასშტაბით ნაპოვნ უნიკალურ მასალებს ინახავს. ბიზანტიის მუზეუმი ევროპაში საუკეთესოა ხატებისა და მოზაიკების კოლექციით. ბენაკის მუზეუმი ცნობილია ძველბერძნული და ბიზანტიური ხელოვნების მდიდარი კოლექციით, ასევე ჩინური ფაიფურისა და აღმოსავლური სამკაულების ექსპოზიციებით. მის სიახლოვესაა სამხატვრო გალერეა, სადაც წარმოდგენილია მე-14 საუკუნიდან დღემდე ბერძენი მხატვრების ნამუშევრები.
მცურავი მუზეუმი „ავეროფი“-სამხედრო-საზღვაო მუზეუმი პალეო ფალიროში მდებარეობს. მუზეუმის შენობა განთავსებულია 1911 წელს აგებულ ჯავშოსან კრეისერ „გეორგიოს ავეროფზე“. ეს გემი მონაწილეობას იღებდა პირველ ბალკანურ, პირველ მსოფლიო და მეორე მსოფლიო ომებში.
თუ ათენიდან ახლობლებისთვის სუვენირების ჩამოტანას გეგმავთ მათი შეძენა  შეგიძლიათ  მონასტირაკის რაიონში მდებარე ბაზარში. აქვეა ძველი მეჩეთი და უწმინდესი ღვთისმშობლის ტაძარი.