ბიუჯეტის შექმნის და გამოთვლის ეტაპმა არ შეგაშინოთ. ამისთვის რთული მათემატიკური ფორმულები და დიდი დრო სულაც არ დაგჭირდებათ. აიღეთ ფურცელი, კალამი, დაფიქრდით და დაწერეთ, რამდენია თქვენი თვიური შემოსავალი და რამდენია აქედან სავალდებულოდ გასაწევი ხარჯი. ეცადეთ მინიმუმამდე დაიყვანოთ დღევანდელი სურვილებისთვის გამიზნული თანხა და მეტი ოდენობით თანხა გადადოთ დანაზოგზე იმ  სამომავლო სურვილებისა და დასახული მიზნებისთვის, რომელიც დამატებით შემოსავალს მოგიტანთ. როდესაც უკვე გეცოდინებათ სტაბილურად რა თანხის გადადებას შეძლებთ ყოველთვიურად, შეგიძლიათ გამოითვალოთ დაახლოებითი რა ასაკში შეძლებთ მიზნის მიღწევას. ეს ყოველივე დაგეხმარებათ, სისტემატიურად აკონტროლოთ თქვენი ხარჯები, შეძლოთ დაზოგვა და დაგეგმოთ ინვესტიციები.
READ  ყველაფერი დოკუმენტის აპოსტილით დამოწმებისა და ლეგალიზაციის შესახებ
3. პირველ რიგში სავალდებულო ხარჯები დაფარეთ
სავალდებულო ხარჯების პრიორიტეტულობაზე თავად სიტყვა „სავალდებულო“ მიუთითებს. სავალდებულო ხარჯია, მაგალითად, გადასახადები, რაც ემიგრაციის ქვეყნების მიხედვით განსხვავებულია, ასევე სესხი, კვებაზე გასაწევი ხარჯები და ა.შ. თქვენი შემოსავლიდან პირველ რიგში სავალდებულო ხარჯების გასტუმრება, თავიდან აგაცილებთ ისეთ არაჯანსაღ შეგრძნებებს, რომელიც საჭირო თანხების მუდმივ უკმარისობას უკავშირდება, რაც თავის მხრივ, დამატებითი ვალდებულების აღებისკენ გიბიძგებდეთ. ჯარიმის სახით დამატებითი ხარჯები თავიდან რომ აიცილოთ, აუცილებლად მიყევით სესხის დაფარვის გეგმას, რომელიც თქვენს მომსახურე ბანკთან წინასწარ გაქვთ შეთანხმებული.
4. შექმენით დანაზოგი გაუთვალისწინებელი შემთხვევებისათვის
დანაზოგიდან, რომელსაც გააკეთებთ, გირჩევთ, გარკვეული ნაწილი გაუთვალისწინებელი შემთხვევებისათვისაც გადადოთ. უცხო მიწაზე, სადაც ბევრი გამოწვევაა, მაგალითად, შესაძლოა, საცხოვრებლის შეცვლა მოგიწიოთ ან ჯანმრთელობის დაზღვევის მიღება ვერ შეძლოთ, თანხის წინასწარ გადანახვით თავის დაზღვევას გირჩევთ. გაუთვალისწინებელი სიტუაციები სწორედ მაშინ შეიძლება გამოჩნდეს, როდესაც ჩვენი შემოსავლიდან ყველა სავალდებულო ხარჯი გასტუმრებული გვაქვს და დაგროვილი თანხაც ინვესტირებულია მიზნებში, საიდანაც ამონაგებს სამომავლოდ ელოდებით, თანხის საჭიროება კი მანამდე ჩნდება. ასეთ დროს წინასწარ გადანახული თანხა ზედმეტ ნერვიულობასა და სესხის აღების აუცილებლობას თავიდან აგაცილებთ. გაუთვალისწინებელი შემთხვევებისთვის გადანახული თანხა კი, სასურველია, იმ მოცულობამდე შეავსოთ, რომ შემოსავლების დაკარგვის შემთხვევაში, ხარჯების დაფარვა მინიმუმ 3-დან 6 თვემდე შეძლოთ.
5. შეიქმენით კარგი საბანკო ისტორია
კარგი საბანკო ისტორიის შექმნა ყველა ქვეყანაში მნიშვნელოვანია. ეს გაგიზრდით შანსებს, მიიღოთ საუკეთესო შეთავაზებები საბანკო პროდუქტებზე, მათ შორის სესხებზე. საბანკო ისტორიის  შესაქმნელად კი, ფინანსური პროდუქტების გამოყენება დაგჭირდებათ, მით უმეტეს, რომ გზავნილებით სარგებლობა, დიდი ალბათობით, საკმაოდ ხშირად გჭირდებათ. აქ შეიძლება კითხვა გაგიჩნდეთ: როგორ შეძლებთ უცხო ქვეყნიდან ქართული საბანკო პროდუქტებით სარგებლობას? საქართველოში არსებული ბანკების უმრავლესობა ემიგრანტებს  დისტანციურ მომსახურებასთან ერთად მათზე მორგებულ ფინანსურ პროდუქტებსაც სთავაზობს. ბანკში შეგიძლიათ გახსნათ ანგარიში, ანაბარი და ისარგებლოთ საკრედიტო პროდუქტებით. აქვე გაითვალისწინეთ, რომ თქვენი საკრედიტო პოტენციალის შეფასებისას, დიდი ალბათობით, ბანკის მეშვეობით გზავნილების განხორციელებაც დადებით გავლენას იქონიებს. უკეთესი საკრედიტო ისტორია, როგორც წესი, მომავალში სესხის უკეთესი პირობებით შემოთავაზების შესაძლებლობასაც  გულისხმობს.