მთავარირჩევებიროგორ მოექცეთ ფულს სწორად ისე, რომ არასდროს გამოგელიოთ
როგორ მოექცეთ ფულს სწორად ისე, რომ არასდროს გამოგელიოთ
ფულთან თქვენი ურთიერთობა პირდაპირ დამოკიდებულია იმაზე, თუ როგორ აღიქვამთ თქვენს გარშემო არსებულ სამყაროს და მის რესურსებს. ამ თვალსაზრისით, ყველა ადამიანი იყოფა ორ ტიპად.
პირველს სჯერა, რომ სამყარო საშიში ადგილია. მათ მტკიცედ სწამთ, რომ ყველასთვის საკმარისი რესურსი არ არის, ისინი ყოველთვის ფიქრობენ მომავალზე და სხვებს კონკურენტებად თვლიან, ზოგავენ ფულს, ან ცდილობენ წაართვან სხვას არაეთიკური გზებით – წვრილმანი თაღლითობიდან რეალურ დანაშაულებამდე.
მეორე ტიპის ხალხი დარწმუნებულია, რომ ნებისმიერ ადამიანს შეუძლია მიიღოს ყველაფერი, რაც სჭირდება სამყაროსგან თავისი შრომის, ნიჭის და სურვილის წყალობით. ისინი სხვებს ეპყრობიან მადლიერებით.
ვინც ფულის დაზოგვას ცდილობს, ყველაფერს, რაც ხდება, რესურსების ნაკლებობის დამახინჯებული პრიზმით უყურებს. ისინი ვერ ხედავენ უფრო ჯანსაღ გზას: იფიქრონ იმაზე, თუ როგორ მოიტანონ მაქსიმალური სარგებელი სხვა ადამიანებისთვის, გააუმჯობესონ თავიანთი პროფესიული უნარები და მიიღონ ღირსეული ჯილდო შესანიშნავი სამუშაოსთვის. ეს ძალიან მარტივია: ღარიბ ადამიანებს სჩვევიათ მუდმივი დეფიციტის პირობებში ცხოვრება და მწირი სახსრებიდან ფულის გამოდევნა, საჭიროებების შემცირება, ანუ დაბალი ხარისხის, იაფი საქონლის ყიდვა.
არსებობს თეორია, რომლის მიხედვითაც, ყველა იღებს ზუსტად იმდენ ფულს, რამდენიც სჭირდებათ. შეგიმჩნევიათ, რომ ზოგჯერ ასეც ხდება: როცა ნამდვილად გჭირდება, ისინი უცებ საიდანღაც ჩნდებიან? ეს იმიტომ ხდება, რომ არსებობს ფულის მოზიდვის სწორი ალგორითმი. თუ მას მიჰყვებით, ფული ყოველთვის გამოჩნდება მაშინ, როცა ნამდვილად გჭირდებათ.
1. აჩვენე შენს ქვეცნობიერს, რა გინდა სინამდვილეში. იგრძენით ფიზიკურად ყველა ემოცია ამ ნივთის ფლობისგან, რათა ქვეცნობიერმა დანამდვილებით იცოდეს, რომ მომავალში ის მოგიტანთ დიდ სიამოვნებას.
2. სასურველი ნივთი არ უნდა იყოს ძვირი – მაგალითად, თუ ამჟამად საშუალო ხელფასი გაქვთ, არ უნდა იფიქროთ ძვირადღირებულ სპორტულ მანქანაზე. მიზანი უნდა იყოს რეალისტური და მიღწევადი. სრულად