მთავარიმთავარიროგორ აღმოაჩინეს დიონისეს კულტი პომპეის ახალ არქეოლოგიურ ექსპედიციაში
როგორ აღმოაჩინეს დიონისეს კულტი პომპეის ახალ არქეოლოგიურ ექსპედიციაში
არქეოლოგიურმა გათხრებმა პომპეიში გაამჟღავნა უნიკალური ფრესკები, რომლებიც სამი კედლის გასწვრივ ამშვენებს ბანქეტების დარბაზს. ეს საოცარი ხელოვნების ნიმუშები ძვ. წ. 40-30 წლებში შეიქმნა და ასახავს დიონისეს კულტის საიდუმლო რიტუალებს — ღმერთის, რომელიც ღვინის, ზეიმებისა და ექსტაზის მფარველად ითვლებოდა.
საფეხურები:
ფრესკებზე ჩანს, როგორ ცეკვავენ ბაქხანალი ქალები მონადირეებთან ერთად, რომლებიც ნადირობის ნადავლს მხარზე ატარებენ. ასევე, გამოსახულნი არიან მითოლოგიური სატირები — ერთ-ერთი ფლეიტაზე უკრავს, ხოლო მეორე ღვინოს ასხამს. სცენის ცენტრში დგას ახალგაზრდა ქალი, რომელიც კულტის გამოცდილი წევრის გვერდითაა, რომელიც ცეცხლის ჩირაღდანს ატარებს. ეს შეიძლება იმ რიტუალის ნაწილი იყოს, როდესაც ახალი მიმდევარი დიონისეს საიდუმლოებებში ერკვევა.
არქეოლოგიური პარკის დირექტორის, გაბრიელ ცუხტრინგელის თქმით, ეს სცენები აჩვენებს “ქალის ველურ, დაუმორჩილებელ მხარეს”, რომელიც ტრადიციულად უპირისპირდება სიყვარულისა და ქორწინების ქალღმერთ ვენერას იდეალიზებულ სახეს. ბაქხანელი ქალები ტოვებდნენ საზოგადოებრივ ჩარჩოებს, მიდიოდნენ მთებში, ნადირობდნენ, ცეკვავდნენ და ზოგჯერ ნედლი ხორცით იკვებებოდნენ.
ამაღელვებელი სიმბოლიზმის მიუხედავად, ფრესკები მხოლოდ რელიგიურ დატვირთვას არ ატარებდა. როგორც ცუხტრინგელი აღნიშნავს, ისინი, პირველ რიგში, ბანქეტების დარბაზების გასალამაზებლად იყო შექმნილი და იმავე ფუნქციას ასრულებდა, როგორც ნიუ-იორკის იტალიურ რესტორნებში “მიქელანჯელოს ადამის შექმნის” რეპროდუქციები — ქმნიდნენ ატმოსფეროს, მაგრამ ყოველთვის არ იშიფრებოდა ღრმა მნიშვნელობით.
79 წელს ვეზუვის ამოფრქვევამ პომპეი მთლიანად გაანადგურა, თუმცა ვულკანური ფერფლი უნიკალურად კარგად ინარჩუნებს ქალაქის ისტორიას. ეს ახალი აღმოჩენები კიდევ ერთხელ ამტკიცებს, რომ პომპეი მხოლოდ ნანგრევები არ არის — ეს იყო ადგილი, სადაც ცხოვრება ვნებებით, ზეიმითა და თავგადასავლებით სავსე იყო.
როგორ აღმოაჩინეს დიონისეს კულტი პომპეის ახალ არქეოლოგიურ ექსპედიციაში როგორ აღმოაჩინეს დიონისეს კულტი პომპეის ახალ არქეოლოგიურ ექსპედიციაში