სამშაბათი, აპრილი 1, 2025
მთავარისაფრანგეთი„გვქონდა ბედნიერება, რომ ძველით ახალ წელს საპატრიარქოში უწმინდესთან ერთად შევხვედროდით…“ – რას...
„გვქონდა ბედნიერება, რომ ძველით ახალ წელს საპატრიარქოში უწმინდესთან ერთად შევხვედროდით…“ – რას იხსენებს ამერიკული ვოიაჟიდან დაბრუნებული სოფო ცქვიტინიძე გასულ ახალ წელზე
ანუკი ცქვიტინიძე და გელა დონაძე ამერიკაში ქართველი ემიგრანტებისთვის  ემოციურ ღონისძიებებს მართავენ. ამის შესახებ ანუკი ცქვიტინიძე „თბილისელებთან“ ინტერვიუში საუბრობს. ცნობილი წყვილი შტატებში თვეზე მეტი ხნით ჩავიდა და საქართველოში საახალწლოდ ბრუნდებიან.
ანუკი ცქვიტინიძე: ამერიკაში მცხოვრები, არაჩვეულებრივი ქალბატონი მანანა ელიაშვილი დაგვიკავშირდა და შემოგვთავაზა, ემიგრანტებთან გაგვემართა შეხვედრები. ამ მიზნით ჩამოვედით ამერიკაში. ამ შეხვედრების ფარგლებში საშუალება გვაქვს ბევრი ვიმღეროთ, ვესაუბროთ და ჩავეხუტოთ ჩვენს ემიგრანტებს. ამ შეხვედრებზე ისეთი ისტორიები გვესმის, რომელიც გულგრილად არავის დატოვებს. ადამიანები 20-25 წელი არ ყოფილან საქართველოში, შვილები არ ჰყავთ ნანახი. ისინი ნამდვილი გმირები არიან, საკუთარი ცხოვრება შვილებს, მომავალსა და ქვეყანას შესწირეს. მათთან შეხვედრებზე ცრემლიც ბევრია და სიხარულიც. ჩვენ მაქსიმალური ენერგია ჩავდეთ ამ შეხვედრებში. ერთ ღონისძიებაზე 30 სიმღერას ვმღერით, რაც საკმაოდ ბევრია. თავს არ ვზოგავთ, რომ ყველანაირად ვასიამოვნოთ ამ ადამიანებს. ბოლომდე ვიყენებთ ჩვენს რესურსს, რომ თავი მშობლიურ გარემოში ვაგრძნობინოთ“, – ამბობს ის.
მომღერლის თქმით, ნიუ-იორკი საოცრად დიდი და სანახაობრივია.
„ასევე, დავესწარით ბროდვეის მიუზიკლს – „ჩიკაგოს“. ჩვენმა ახლო მეგობრებმა დაგვპატიჟეს „ენ ბი ეის“ თამაშზე ფილადელფიაში და დაუვიწყარი შთაბეჭდილებები მივიღეთ. ვიყავით ატლანტიკ-სიტიში, რომელსაც პატარა ლას-ვეგასს ეძახიან და ნამდვილად გამორჩეული სანახაობა დაგვხვდა. მოკლედ, ეს პერიოდი ნიუ-იორკული ცხოვრებით ვცხოვრობთ. გადასარევია, მაგრამ ჩვენს ქვეყანას არაფერი სჯობს…
გელას განსაკუთრებით ხშირად ჰქონდა აქ ჩამოსვლის ბედნიერება, როგორც „ბასიანის“ სოლისტს და მეც ხშირად დავყვებოდი ხოლმე, არა როგორც მონაწილე, როგორც მეუღლე. მათ აქ არაერთხელ გამართეს კონცერტი „ლინკოლნთეატრისა“ თუ „მეტროპოლიტენის“ მოწვევით. პრესაში საოცარი გამოხმაურება ჰქონდათ. „ნიუ-იორკ ტაიმშიც“ არაერთი საოცარი სტატია მიუძღვნეს მათი შესრულების მაღალ დონეს. გელა ძალიან მაღალი ხარისხით არის წარდგენილი ამერიკელი მსმენელის წინაშე. თუმცა, მათ ყველა კონცერტს, ძირითადად, უცხოელი მსმენელი ესწრებოდა. ამჯერად, ჩემი და გელას ეს ვიზიტი უშუალოდ ქართველი ემიგრანტებისთვის იმართება“ – ამბობს მომღერალი. წაიკითხეთ სრულად